🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
K&M 11960 orchestra music stand, black
Stable orchestra music stand made out of steel. Connecting parts made out of durable plastic. The music desk can be removed and attached easily with its user friendly and practical quick release mechanism. A large wing nut makes it easy to adjust the angle. The music desk can be adjusted variably by a clamping sleeve that protects the surface.
Item Attributes
| Range | Topline |
| Weight | 3.54 kg |
| Material | Steel |
| Size when folded | 730 x 100 x 100 mm |
| Height | from 740 to 1,270 mm |
| Rod combination | 2-piece folding design |
| Colour | Black |
| Base diameter | 750 mm |
| Desk dimensions | 490 x 340 x 50 mm |
$16.20
Original: $54.00
-70%K&M 11960 orchestra music stand, black—
$54.00
$16.20More Images
K&M 11960 orchestra music stand, black
Stable orchestra music stand made out of steel. Connecting parts made out of durable plastic. The music desk can be removed and attached easily with its user friendly and practical quick release mechanism. A large wing nut makes it easy to adjust the angle. The music desk can be adjusted variably by a clamping sleeve that protects the surface.
Item Attributes
| Range | Topline |
| Weight | 3.54 kg |
| Material | Steel |
| Size when folded | 730 x 100 x 100 mm |
| Height | from 740 to 1,270 mm |
| Rod combination | 2-piece folding design |
| Colour | Black |
| Base diameter | 750 mm |
| Desk dimensions | 490 x 340 x 50 mm |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Stable orchestra music stand made out of steel. Connecting parts made out of durable plastic. The music desk can be removed and attached easily with its user friendly and practical quick release mechanism. A large wing nut makes it easy to adjust the angle. The music desk can be adjusted variably by a clamping sleeve that protects the surface.
Item Attributes
| Range | Topline |
| Weight | 3.54 kg |
| Material | Steel |
| Size when folded | 730 x 100 x 100 mm |
| Height | from 740 to 1,270 mm |
| Rod combination | 2-piece folding design |
| Colour | Black |
| Base diameter | 750 mm |
| Desk dimensions | 490 x 340 x 50 mm |
