🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
K&M 14056 drummer's throne "Nick", black
A sturdy, high-quality drum throne featuring an ergonomically-designed seat. Wobble-free locking height-adjustment mechanism is extremely functional and user-friendly. Large 3-foot radius for best-possible stability. Fully-foldable. Molded seat covered with wear-resistant black fabric.
Item Attributes
| Range | Topline |
| Weight | 5.278 kg |
| Material | steel / fabric |
| Height | from 510 to 710 mm |
| Rod combination | 2-piece folding design |
| Height adjustment | spring-loaded bolt and locking screw |
| Colour | Black |
| Seat | ergonomic seat, wear-resistant fabric, size 380 x 350 mm |
$45.00
Original: $150.00
-70%K&M 14056 drummer's throne "Nick", black—
$150.00
$45.00More Images
K&M 14056 drummer's throne "Nick", black
A sturdy, high-quality drum throne featuring an ergonomically-designed seat. Wobble-free locking height-adjustment mechanism is extremely functional and user-friendly. Large 3-foot radius for best-possible stability. Fully-foldable. Molded seat covered with wear-resistant black fabric.
Item Attributes
| Range | Topline |
| Weight | 5.278 kg |
| Material | steel / fabric |
| Height | from 510 to 710 mm |
| Rod combination | 2-piece folding design |
| Height adjustment | spring-loaded bolt and locking screw |
| Colour | Black |
| Seat | ergonomic seat, wear-resistant fabric, size 380 x 350 mm |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A sturdy, high-quality drum throne featuring an ergonomically-designed seat. Wobble-free locking height-adjustment mechanism is extremely functional and user-friendly. Large 3-foot radius for best-possible stability. Fully-foldable. Molded seat covered with wear-resistant black fabric.
Item Attributes
| Range | Topline |
| Weight | 5.278 kg |
| Material | steel / fabric |
| Height | from 510 to 710 mm |
| Rod combination | 2-piece folding design |
| Height adjustment | spring-loaded bolt and locking screw |
| Colour | Black |
| Seat | ergonomic seat, wear-resistant fabric, size 380 x 350 mm |
