🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
K&M 213 speaker stand with hand crank, black; 50kg
A high quality steel speaker stand with zinc die-cast clamps for professional use. Infinitely variable height adjustment with a hand crank and push button system which prevents an uncontrolled reverse motion. There is an additional locking screw for extra safety. Extension tube diameter 35 mm, suitable for speakers and lighting crossbars with an integrated M10 thread connector.
Item Attributes
| Range | Starline |
| Weight | 8.57 kg |
| Material | Steel |
| Size when folded | 1,170 x 126 x 162 mm |
| Height | From 1,385 to 2,180mm |
| Base type | Tripod |
| Rod combination | 2-piece folding design |
| Height adjustment | Hand crank with push-button system and locking screw |
| Colour | Black |
| Max. load capacity | 50kg |
| Tube Ends | Diameter 35 mm, integrated threaded bush M10 for crossbars |
$61.20
Original: $204.00
-70%K&M 213 speaker stand with hand crank, black; 50kg—
$204.00
$61.20More Images
K&M 213 speaker stand with hand crank, black; 50kg
A high quality steel speaker stand with zinc die-cast clamps for professional use. Infinitely variable height adjustment with a hand crank and push button system which prevents an uncontrolled reverse motion. There is an additional locking screw for extra safety. Extension tube diameter 35 mm, suitable for speakers and lighting crossbars with an integrated M10 thread connector.
Item Attributes
| Range | Starline |
| Weight | 8.57 kg |
| Material | Steel |
| Size when folded | 1,170 x 126 x 162 mm |
| Height | From 1,385 to 2,180mm |
| Base type | Tripod |
| Rod combination | 2-piece folding design |
| Height adjustment | Hand crank with push-button system and locking screw |
| Colour | Black |
| Max. load capacity | 50kg |
| Tube Ends | Diameter 35 mm, integrated threaded bush M10 for crossbars |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A high quality steel speaker stand with zinc die-cast clamps for professional use. Infinitely variable height adjustment with a hand crank and push button system which prevents an uncontrolled reverse motion. There is an additional locking screw for extra safety. Extension tube diameter 35 mm, suitable for speakers and lighting crossbars with an integrated M10 thread connector.
Item Attributes
| Range | Starline |
| Weight | 8.57 kg |
| Material | Steel |
| Size when folded | 1,170 x 126 x 162 mm |
| Height | From 1,385 to 2,180mm |
| Base type | Tripod |
| Rod combination | 2-piece folding design |
| Height adjustment | Hand crank with push-button system and locking screw |
| Colour | Black |
| Max. load capacity | 50kg |
| Tube Ends | Diameter 35 mm, integrated threaded bush M10 for crossbars |
