🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
K&M 214/6 speaker stand with shock absorber, white
Worldwide accepted: the speaker stand 214/6 ‒ robust and sturdy. All clamps are high quality zinc die-cast. The leg construction and large fixed foot end caps enhance safety and stability. Other features are the pull-out guard for the extension tube, the integral anti-shock component and comfortable height adjustment with spring-loaded bolt and locking screw. Comes with a mounting aid on the extension rod.
Item Attributes
| Range | Topline |
| Weight | 4.3 kg |
| Material | aluminum |
| Size when folded | 1,170 mm |
| Height | from 1,375 to 2,185 mm |
| Base type | Tripod |
| Rod combination | 2-piece folding design |
| Height adjustment | spring-loaded bolt and locking screw |
| Colour | White |
| Max. load capacity | 50 kg |
| Tube Ends | diameter 35 mm |
| Base diameter | 1320 mm |
$133.20
K&M 214/6 speaker stand with shock absorber, white—
$133.20
More Images
K&M 214/6 speaker stand with shock absorber, white
Worldwide accepted: the speaker stand 214/6 ‒ robust and sturdy. All clamps are high quality zinc die-cast. The leg construction and large fixed foot end caps enhance safety and stability. Other features are the pull-out guard for the extension tube, the integral anti-shock component and comfortable height adjustment with spring-loaded bolt and locking screw. Comes with a mounting aid on the extension rod.
Item Attributes
| Range | Topline |
| Weight | 4.3 kg |
| Material | aluminum |
| Size when folded | 1,170 mm |
| Height | from 1,375 to 2,185 mm |
| Base type | Tripod |
| Rod combination | 2-piece folding design |
| Height adjustment | spring-loaded bolt and locking screw |
| Colour | White |
| Max. load capacity | 50 kg |
| Tube Ends | diameter 35 mm |
| Base diameter | 1320 mm |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Worldwide accepted: the speaker stand 214/6 ‒ robust and sturdy. All clamps are high quality zinc die-cast. The leg construction and large fixed foot end caps enhance safety and stability. Other features are the pull-out guard for the extension tube, the integral anti-shock component and comfortable height adjustment with spring-loaded bolt and locking screw. Comes with a mounting aid on the extension rod.
Item Attributes
| Range | Topline |
| Weight | 4.3 kg |
| Material | aluminum |
| Size when folded | 1,170 mm |
| Height | from 1,375 to 2,185 mm |
| Base type | Tripod |
| Rod combination | 2-piece folding design |
| Height adjustment | spring-loaded bolt and locking screw |
| Colour | White |
| Max. load capacity | 50 kg |
| Tube Ends | diameter 35 mm |
| Base diameter | 1320 mm |
