🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
K&M 21420 lightweight speaker/monitor stand; 12kg
Lightweight aluminum stand for loads up to 12 kg. Ideal for small speakers and monitors. Extension tube diameter 25 mm. Gradually height-adjustable. Non-scratching locking screw. Foldable and light weight for easy transport. Optional carrying case 21422 and flange adapter 19665 available.
Item Attributes
| Range | Baseline |
| Weight | 1.32 kg |
| Material | aluminum |
| Size when folded | 1,060 mm |
| Height | from 1,265 to 2,105 mm |
| Base type | Tripod |
| Rod combination | 2-piece folding design |
| Height adjustment | clamping element with locking screw |
| Colour | Black |
| Max. load capacity | 12 kg |
| Tube Ends | diameter 25 mm |
| Base diameter | 1200 mm |
$52.80
K&M 21420 lightweight speaker/monitor stand; 12kg—
$52.80
More Images
K&M 21420 lightweight speaker/monitor stand; 12kg
Lightweight aluminum stand for loads up to 12 kg. Ideal for small speakers and monitors. Extension tube diameter 25 mm. Gradually height-adjustable. Non-scratching locking screw. Foldable and light weight for easy transport. Optional carrying case 21422 and flange adapter 19665 available.
Item Attributes
| Range | Baseline |
| Weight | 1.32 kg |
| Material | aluminum |
| Size when folded | 1,060 mm |
| Height | from 1,265 to 2,105 mm |
| Base type | Tripod |
| Rod combination | 2-piece folding design |
| Height adjustment | clamping element with locking screw |
| Colour | Black |
| Max. load capacity | 12 kg |
| Tube Ends | diameter 25 mm |
| Base diameter | 1200 mm |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Lightweight aluminum stand for loads up to 12 kg. Ideal for small speakers and monitors. Extension tube diameter 25 mm. Gradually height-adjustable. Non-scratching locking screw. Foldable and light weight for easy transport. Optional carrying case 21422 and flange adapter 19665 available.
Item Attributes
| Range | Baseline |
| Weight | 1.32 kg |
| Material | aluminum |
| Size when folded | 1,060 mm |
| Height | from 1,265 to 2,105 mm |
| Base type | Tripod |
| Rod combination | 2-piece folding design |
| Height adjustment | clamping element with locking screw |
| Colour | Black |
| Max. load capacity | 12 kg |
| Tube Ends | diameter 25 mm |
| Base diameter | 1200 mm |
