🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
K&M 21435 speaker stand with shock absorber, black
The standard speaker stand constructed from steel tubing has been significantly improved. The new legs with a tubing diameter of 35 mm and the large, fixed foot end caps guarantee stability and safety. Lasered bore holes and durable, robust plastic saddle washers improve the coefficient of friction between the legs and braces and prevent scratching of the finish. A compact clamp with a patented push-button system affords user-friendly stand height adjustment. The locking screw provides additional stability and vibration-free speaker mount. Additional features include a pull-out guard for the extension tube, the mounting aid and an integral anti-shock component.
Item Attributes
| Range | Topline |
| Weight | 5.91 kg |
| Material | Steel |
| Size when folded | 1,150 mm |
| Height | from 1,440 to 2,230 mm |
| Base type | Tripod |
| Rod combination | 2-piece folding design |
| Height adjustment | locking screw with push-button system |
| Colour | Black |
| Max. load capacity | 50 kg |
| Tube Ends | diameter 35 mm |
| Base diameter | 1150 mm |
$75.60
K&M 21435 speaker stand with shock absorber, black—
$75.60
More Images
K&M 21435 speaker stand with shock absorber, black
The standard speaker stand constructed from steel tubing has been significantly improved. The new legs with a tubing diameter of 35 mm and the large, fixed foot end caps guarantee stability and safety. Lasered bore holes and durable, robust plastic saddle washers improve the coefficient of friction between the legs and braces and prevent scratching of the finish. A compact clamp with a patented push-button system affords user-friendly stand height adjustment. The locking screw provides additional stability and vibration-free speaker mount. Additional features include a pull-out guard for the extension tube, the mounting aid and an integral anti-shock component.
Item Attributes
| Range | Topline |
| Weight | 5.91 kg |
| Material | Steel |
| Size when folded | 1,150 mm |
| Height | from 1,440 to 2,230 mm |
| Base type | Tripod |
| Rod combination | 2-piece folding design |
| Height adjustment | locking screw with push-button system |
| Colour | Black |
| Max. load capacity | 50 kg |
| Tube Ends | diameter 35 mm |
| Base diameter | 1150 mm |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The standard speaker stand constructed from steel tubing has been significantly improved. The new legs with a tubing diameter of 35 mm and the large, fixed foot end caps guarantee stability and safety. Lasered bore holes and durable, robust plastic saddle washers improve the coefficient of friction between the legs and braces and prevent scratching of the finish. A compact clamp with a patented push-button system affords user-friendly stand height adjustment. The locking screw provides additional stability and vibration-free speaker mount. Additional features include a pull-out guard for the extension tube, the mounting aid and an integral anti-shock component.
Item Attributes
| Range | Topline |
| Weight | 5.91 kg |
| Material | Steel |
| Size when folded | 1,150 mm |
| Height | from 1,440 to 2,230 mm |
| Base type | Tripod |
| Rod combination | 2-piece folding design |
| Height adjustment | locking screw with push-button system |
| Colour | Black |
| Max. load capacity | 50 kg |
| Tube Ends | diameter 35 mm |
| Base diameter | 1150 mm |
