🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
K&M 21449 kit of 2 x aluminium speaker stand plus bag
Two easy-to-carry speaker stands made of high quality aluminum in a carrying case. Fiberglass-reinforced fittings and a compact clamp with a patented push-button system affords user-friendly height adjustment and ensures stable support for the speakers. The leg construction adjusts by an easy-to-use clamping lever.
Item Attributes
| Range | Baseline |
| Weight | 5.88 kg |
| Material | aluminum |
| Height | from 1,270 to 1,930 mm |
| Base type | Tripod |
| Rod combination | 2-piece folding design |
| Height adjustment | locking screw with push-button system |
| Colour | Black |
| Max. load capacity | 40 kg |
| Tube Ends | diameter 35 mm |
$159.60
K&M 21449 kit of 2 x aluminium speaker stand plus bag—
$159.60
More Images
K&M 21449 kit of 2 x aluminium speaker stand plus bag
Two easy-to-carry speaker stands made of high quality aluminum in a carrying case. Fiberglass-reinforced fittings and a compact clamp with a patented push-button system affords user-friendly height adjustment and ensures stable support for the speakers. The leg construction adjusts by an easy-to-use clamping lever.
Item Attributes
| Range | Baseline |
| Weight | 5.88 kg |
| Material | aluminum |
| Height | from 1,270 to 1,930 mm |
| Base type | Tripod |
| Rod combination | 2-piece folding design |
| Height adjustment | locking screw with push-button system |
| Colour | Black |
| Max. load capacity | 40 kg |
| Tube Ends | diameter 35 mm |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Two easy-to-carry speaker stands made of high quality aluminum in a carrying case. Fiberglass-reinforced fittings and a compact clamp with a patented push-button system affords user-friendly height adjustment and ensures stable support for the speakers. The leg construction adjusts by an easy-to-use clamping lever.
Item Attributes
| Range | Baseline |
| Weight | 5.88 kg |
| Material | aluminum |
| Height | from 1,270 to 1,930 mm |
| Base type | Tripod |
| Rod combination | 2-piece folding design |
| Height adjustment | locking screw with push-button system |
| Colour | Black |
| Max. load capacity | 40 kg |
| Tube Ends | diameter 35 mm |
