🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
K&M 23150 tabletop microphone stand 1/4", black
The telescopic microphone stand with a 1/4" threaded connector is extremely versatile. Its height can be adjusted from 230 to 400 mm using the practical clamping lever. This light-weight three-legged stand with folding legs is suitable for mobile operation. The robust foot end caps provide stability and reduce undesirable transmission noise.
Item Attributes
| Weight | 0.4 kg |
| Material | Steel |
| Size when folded | 230 mm |
| Height | From 230 to 430 mm |
| Base type | Tripod |
| Rod combination | 2-piece folding design |
| Height adjustment | Clamping element |
| Threaded connector | 1/4" |
| Colour | Black |
$33.60
K&M 23150 tabletop microphone stand 1/4", black—
$33.60
More Images
K&M 23150 tabletop microphone stand 1/4", black
The telescopic microphone stand with a 1/4" threaded connector is extremely versatile. Its height can be adjusted from 230 to 400 mm using the practical clamping lever. This light-weight three-legged stand with folding legs is suitable for mobile operation. The robust foot end caps provide stability and reduce undesirable transmission noise.
Item Attributes
| Weight | 0.4 kg |
| Material | Steel |
| Size when folded | 230 mm |
| Height | From 230 to 430 mm |
| Base type | Tripod |
| Rod combination | 2-piece folding design |
| Height adjustment | Clamping element |
| Threaded connector | 1/4" |
| Colour | Black |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The telescopic microphone stand with a 1/4" threaded connector is extremely versatile. Its height can be adjusted from 230 to 400 mm using the practical clamping lever. This light-weight three-legged stand with folding legs is suitable for mobile operation. The robust foot end caps provide stability and reduce undesirable transmission noise.
Item Attributes
| Weight | 0.4 kg |
| Material | Steel |
| Size when folded | 230 mm |
| Height | From 230 to 430 mm |
| Base type | Tripod |
| Rod combination | 2-piece folding design |
| Height adjustment | Clamping element |
| Threaded connector | 1/4" |
| Colour | Black |
