🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
K&M 23320 low stand with a heavy cast iron base, maximum height 347mm, black
Low stand with a heavy cast iron base for maximum stability. Well suited for microphoning amps, percussion, etc. The circular rubber insert ring filters foot step sounds and reduces the transmission of unwanted sounds. Sleek adjustable clutch for easy height adjustment.
Item Attributes
| Weight | 2.3 kg |
| Material | Steel |
| Height | From 217 to 347 mm |
| Base type | Round Base |
| Rod combination | 2-piece folding design |
| Height adjustment | Clutch |
| Threaded connector | 3/8" |
| Colour | Black |
$11.52
Original: $38.40
-70%K&M 23320 low stand with a heavy cast iron base, maximum height 347mm, black—
$38.40
$11.52More Images
K&M 23320 low stand with a heavy cast iron base, maximum height 347mm, black
Low stand with a heavy cast iron base for maximum stability. Well suited for microphoning amps, percussion, etc. The circular rubber insert ring filters foot step sounds and reduces the transmission of unwanted sounds. Sleek adjustable clutch for easy height adjustment.
Item Attributes
| Weight | 2.3 kg |
| Material | Steel |
| Height | From 217 to 347 mm |
| Base type | Round Base |
| Rod combination | 2-piece folding design |
| Height adjustment | Clutch |
| Threaded connector | 3/8" |
| Colour | Black |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Low stand with a heavy cast iron base for maximum stability. Well suited for microphoning amps, percussion, etc. The circular rubber insert ring filters foot step sounds and reduces the transmission of unwanted sounds. Sleek adjustable clutch for easy height adjustment.
Item Attributes
| Weight | 2.3 kg |
| Material | Steel |
| Height | From 217 to 347 mm |
| Base type | Round Base |
| Rod combination | 2-piece folding design |
| Height adjustment | Clutch |
| Threaded connector | 3/8" |
| Colour | Black |
