🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
K&M 24620 lighting stand, black anodized
Lightweight aluminum lighting stand with cross bar. Stable folding 3-leg construction. Height and feet adjust by an easy-to-use clamping lever. Additional safety pin ensures secure support. Cross bar with boreholes for up to 8 spotlights. Optional corresponding screw fitting set 24621 available.
Item Attributes
| Range | Baseline |
| Weight | 3.66 kg |
| Material | aluminum |
| Size when folded | 1,550 mm |
| Height | from 1,750 to 3,000 mm |
| Rod combination | 2-piece folding design |
| Height adjustment | clamping lever and safety pin |
| Colour | Black |
| Tube Ends | diameter 35 mm |
| Base diameter | 1,150mm |
| Crossbar dimensions | diameter 35 x 1,230 mm |
$40.32
Original: $134.40
-70%K&M 24620 lighting stand, black anodized—
$134.40
$40.32More Images
K&M 24620 lighting stand, black anodized
Lightweight aluminum lighting stand with cross bar. Stable folding 3-leg construction. Height and feet adjust by an easy-to-use clamping lever. Additional safety pin ensures secure support. Cross bar with boreholes for up to 8 spotlights. Optional corresponding screw fitting set 24621 available.
Item Attributes
| Range | Baseline |
| Weight | 3.66 kg |
| Material | aluminum |
| Size when folded | 1,550 mm |
| Height | from 1,750 to 3,000 mm |
| Rod combination | 2-piece folding design |
| Height adjustment | clamping lever and safety pin |
| Colour | Black |
| Tube Ends | diameter 35 mm |
| Base diameter | 1,150mm |
| Crossbar dimensions | diameter 35 x 1,230 mm |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Lightweight aluminum lighting stand with cross bar. Stable folding 3-leg construction. Height and feet adjust by an easy-to-use clamping lever. Additional safety pin ensures secure support. Cross bar with boreholes for up to 8 spotlights. Optional corresponding screw fitting set 24621 available.
Item Attributes
| Range | Baseline |
| Weight | 3.66 kg |
| Material | aluminum |
| Size when folded | 1,550 mm |
| Height | from 1,750 to 3,000 mm |
| Rod combination | 2-piece folding design |
| Height adjustment | clamping lever and safety pin |
| Colour | Black |
| Tube Ends | diameter 35 mm |
| Base diameter | 1,150mm |
| Crossbar dimensions | diameter 35 x 1,230 mm |
