🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
K&M 24626 distance rod, white
Steel tube combination for use with various base plates. With threaded bolt M20 for screwing in. Extension tube with diameter 35 mm to accommodate loudspeaker cabinets with flange socket. Height adjustable by means of a locking bolt and safety screw. The integrated threaded socket M10 allows the mounting of a crossbar or the direct attachment of spotlights.
Item Attributes
| Weight | 3.88 kg |
| Material | steel |
| Height | from 1,400 to 2,400 mm |
| Rod combination | 2-piece folding design |
| Height adjustment | spring-loaded bolt and locking screw |
| Colour | White |
| Max. load capacity | 30kg |
| Tube Ends | diameter 35 mm, integrated threaded bush M10 for crossbars |
$23.76
Original: $79.20
-70%K&M 24626 distance rod, white—
$79.20
$23.76More Images
K&M 24626 distance rod, white
Steel tube combination for use with various base plates. With threaded bolt M20 for screwing in. Extension tube with diameter 35 mm to accommodate loudspeaker cabinets with flange socket. Height adjustable by means of a locking bolt and safety screw. The integrated threaded socket M10 allows the mounting of a crossbar or the direct attachment of spotlights.
Item Attributes
| Weight | 3.88 kg |
| Material | steel |
| Height | from 1,400 to 2,400 mm |
| Rod combination | 2-piece folding design |
| Height adjustment | spring-loaded bolt and locking screw |
| Colour | White |
| Max. load capacity | 30kg |
| Tube Ends | diameter 35 mm, integrated threaded bush M10 for crossbars |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Steel tube combination for use with various base plates. With threaded bolt M20 for screwing in. Extension tube with diameter 35 mm to accommodate loudspeaker cabinets with flange socket. Height adjustable by means of a locking bolt and safety screw. The integrated threaded socket M10 allows the mounting of a crossbar or the direct attachment of spotlights.
Item Attributes
| Weight | 3.88 kg |
| Material | steel |
| Height | from 1,400 to 2,400 mm |
| Rod combination | 2-piece folding design |
| Height adjustment | spring-loaded bolt and locking screw |
| Colour | White |
| Max. load capacity | 30kg |
| Tube Ends | diameter 35 mm, integrated threaded bush M10 for crossbars |
