🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
K&M 24630 light stand, black
The standard lighting stand constructed from steel tubing has been significantly improved. The new legs with tubing diameter of 35 mm guarantee stability and safety. Lasered bore holes and durable, robust plastic saddle washers improve the coefficient of friction between the legs and braces, and prevent scratching of the finish. A compact clamp with a push-button system affords user-friendly stand height adjustment. The locking screw provides additional stability. The integrated M10 thread adaptor can be used to attach the crossbars 213/9 and 21393.
Item Attributes
| Range | Topline |
| Weight | 7.11 kg |
| Material | steel |
| Size when folded | 1,600 mm |
| Height | from 1,955 to 2,915 mm |
| Rod combination | 2-piece folding design |
| Height adjustment | locking screw with push-button system |
| Colour | Black |
| Max. load capacity | 20 kg |
| Tube Ends | diameter 35 mm, integrated threaded bush M10 for crossbars |
| Base diameter | 1,260 mm |
$30.60
Original: $102.00
-70%K&M 24630 light stand, black—
$102.00
$30.60More Images
K&M 24630 light stand, black
The standard lighting stand constructed from steel tubing has been significantly improved. The new legs with tubing diameter of 35 mm guarantee stability and safety. Lasered bore holes and durable, robust plastic saddle washers improve the coefficient of friction between the legs and braces, and prevent scratching of the finish. A compact clamp with a push-button system affords user-friendly stand height adjustment. The locking screw provides additional stability. The integrated M10 thread adaptor can be used to attach the crossbars 213/9 and 21393.
Item Attributes
| Range | Topline |
| Weight | 7.11 kg |
| Material | steel |
| Size when folded | 1,600 mm |
| Height | from 1,955 to 2,915 mm |
| Rod combination | 2-piece folding design |
| Height adjustment | locking screw with push-button system |
| Colour | Black |
| Max. load capacity | 20 kg |
| Tube Ends | diameter 35 mm, integrated threaded bush M10 for crossbars |
| Base diameter | 1,260 mm |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The standard lighting stand constructed from steel tubing has been significantly improved. The new legs with tubing diameter of 35 mm guarantee stability and safety. Lasered bore holes and durable, robust plastic saddle washers improve the coefficient of friction between the legs and braces, and prevent scratching of the finish. A compact clamp with a push-button system affords user-friendly stand height adjustment. The locking screw provides additional stability. The integrated M10 thread adaptor can be used to attach the crossbars 213/9 and 21393.
Item Attributes
| Range | Topline |
| Weight | 7.11 kg |
| Material | steel |
| Size when folded | 1,600 mm |
| Height | from 1,955 to 2,915 mm |
| Rod combination | 2-piece folding design |
| Height adjustment | locking screw with push-button system |
| Colour | Black |
| Max. load capacity | 20 kg |
| Tube Ends | diameter 35 mm, integrated threaded bush M10 for crossbars |
| Base diameter | 1,260 mm |
