🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
K&M 25993 microphone stand, black
Compact, space-saving microphone stand for bass drums, AMPs, Cajons, etc. The flat, stable stand slides for example under a bass drum, an AMP or Cajon and is a good choice wherever a tripod stand might be too bulky. Thanks to the easy height adjustment and the extendable boom arm, the microphone can be adjusted individually and precisely. Four elastic rubber feet absorb impact sound and reduce unwanted transmission noise.
Item Attributes
| Weight | 2.41 kg |
| Material | Steel |
| Height | From 275 to 405 mm |
| Boom arm length | From 333 to 565 mm |
| Base type | Plate |
| Rod combination | 2-piece folding design |
| Height adjustment | Clutch |
| Threaded connector | 3/8" |
| Boom arm | 2-piece telescopic design |
| Boom arm clamping | Wing nut |
| Colour | Black |
$16.92
Original: $56.40
-70%K&M 25993 microphone stand, black—
$56.40
$16.92More Images
K&M 25993 microphone stand, black
Compact, space-saving microphone stand for bass drums, AMPs, Cajons, etc. The flat, stable stand slides for example under a bass drum, an AMP or Cajon and is a good choice wherever a tripod stand might be too bulky. Thanks to the easy height adjustment and the extendable boom arm, the microphone can be adjusted individually and precisely. Four elastic rubber feet absorb impact sound and reduce unwanted transmission noise.
Item Attributes
| Weight | 2.41 kg |
| Material | Steel |
| Height | From 275 to 405 mm |
| Boom arm length | From 333 to 565 mm |
| Base type | Plate |
| Rod combination | 2-piece folding design |
| Height adjustment | Clutch |
| Threaded connector | 3/8" |
| Boom arm | 2-piece telescopic design |
| Boom arm clamping | Wing nut |
| Colour | Black |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Compact, space-saving microphone stand for bass drums, AMPs, Cajons, etc. The flat, stable stand slides for example under a bass drum, an AMP or Cajon and is a good choice wherever a tripod stand might be too bulky. Thanks to the easy height adjustment and the extendable boom arm, the microphone can be adjusted individually and precisely. Four elastic rubber feet absorb impact sound and reduce unwanted transmission noise.
Item Attributes
| Weight | 2.41 kg |
| Material | Steel |
| Height | From 275 to 405 mm |
| Boom arm length | From 333 to 565 mm |
| Base type | Plate |
| Rod combination | 2-piece folding design |
| Height adjustment | Clutch |
| Threaded connector | 3/8" |
| Boom arm | 2-piece telescopic design |
| Boom arm clamping | Wing nut |
| Colour | Black |
