🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
K&M 25995 table/floor microphone stand, black
This useful and versatile steel microphone table stand ensures stability and functionality. Thanks to the user-friendly height adjustment and the comfortable swivel arm, the microphone can be adjusted quickly. Regardless of using the stand as a table stand for broadcast and conference support or as a floor stand for amplifiers, the flat stand base provides for comfortable and space saving use. Four elastic rubber feet ensure noise filtration.
Item Attributes
| Weight | 1.64 kg |
| Material | Steel |
| Height | From 285 to 400 mm |
| Boom arm length | 310 mm |
| Base type | Plate |
| Rod combination | 2-piece folding design |
| Height adjustment | Clutch |
| Threaded connector | 3/8" |
| Boom arm | One-piece design |
| Boom arm clamping | Wing nut |
| Colour | Black |
$14.40
Original: $48.00
-70%K&M 25995 table/floor microphone stand, black—
$48.00
$14.40More Images
K&M 25995 table/floor microphone stand, black
This useful and versatile steel microphone table stand ensures stability and functionality. Thanks to the user-friendly height adjustment and the comfortable swivel arm, the microphone can be adjusted quickly. Regardless of using the stand as a table stand for broadcast and conference support or as a floor stand for amplifiers, the flat stand base provides for comfortable and space saving use. Four elastic rubber feet ensure noise filtration.
Item Attributes
| Weight | 1.64 kg |
| Material | Steel |
| Height | From 285 to 400 mm |
| Boom arm length | 310 mm |
| Base type | Plate |
| Rod combination | 2-piece folding design |
| Height adjustment | Clutch |
| Threaded connector | 3/8" |
| Boom arm | One-piece design |
| Boom arm clamping | Wing nut |
| Colour | Black |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This useful and versatile steel microphone table stand ensures stability and functionality. Thanks to the user-friendly height adjustment and the comfortable swivel arm, the microphone can be adjusted quickly. Regardless of using the stand as a table stand for broadcast and conference support or as a floor stand for amplifiers, the flat stand base provides for comfortable and space saving use. Four elastic rubber feet ensure noise filtration.
Item Attributes
| Weight | 1.64 kg |
| Material | Steel |
| Height | From 285 to 400 mm |
| Boom arm length | 310 mm |
| Base type | Plate |
| Rod combination | 2-piece folding design |
| Height adjustment | Clutch |
| Threaded connector | 3/8" |
| Boom arm | One-piece design |
| Boom arm clamping | Wing nut |
| Colour | Black |
