🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
K&M 26735 speaker stand with round base, black
A decorative space saving speaker stand. The heavy cast iron plate with a relatively small diameter requires little space. The tried-and-tested spring-loaded bolt with locking screw makes height adjustment easy and safe. The stand has a maximum pull-out height of 1800 mm and is suitable for speakers with a maximum weight of 30 kg. The integrated mounting aid simplifies mounting the loud speaker cabinets.
Item Attributes
| Range | Topline |
| Weight | 10.44 kg |
| Material | steel |
| Height | from 1,100 to 1,810 mm |
| Base type | Round Base |
| Rod combination | 2-piece folding design |
| Height adjustment | spring-loaded bolt and locking screw |
| Colour | Black |
| Max. load capacity | 30 kg |
| Tube Ends | diameter 35 mm |
| Base diameter | 450 mm |
$112.80
K&M 26735 speaker stand with round base, black—
$112.80
More Images
K&M 26735 speaker stand with round base, black
A decorative space saving speaker stand. The heavy cast iron plate with a relatively small diameter requires little space. The tried-and-tested spring-loaded bolt with locking screw makes height adjustment easy and safe. The stand has a maximum pull-out height of 1800 mm and is suitable for speakers with a maximum weight of 30 kg. The integrated mounting aid simplifies mounting the loud speaker cabinets.
Item Attributes
| Range | Topline |
| Weight | 10.44 kg |
| Material | steel |
| Height | from 1,100 to 1,810 mm |
| Base type | Round Base |
| Rod combination | 2-piece folding design |
| Height adjustment | spring-loaded bolt and locking screw |
| Colour | Black |
| Max. load capacity | 30 kg |
| Tube Ends | diameter 35 mm |
| Base diameter | 450 mm |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A decorative space saving speaker stand. The heavy cast iron plate with a relatively small diameter requires little space. The tried-and-tested spring-loaded bolt with locking screw makes height adjustment easy and safe. The stand has a maximum pull-out height of 1800 mm and is suitable for speakers with a maximum weight of 30 kg. The integrated mounting aid simplifies mounting the loud speaker cabinets.
Item Attributes
| Range | Topline |
| Weight | 10.44 kg |
| Material | steel |
| Height | from 1,100 to 1,810 mm |
| Base type | Round Base |
| Rod combination | 2-piece folding design |
| Height adjustment | spring-loaded bolt and locking screw |
| Colour | Black |
| Max. load capacity | 30 kg |
| Tube Ends | diameter 35 mm |
| Base diameter | 450 mm |
