🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
K&M 26750 speaker stand with round base, black
Space-saving speaker stand with a large, flat cast-iron base (ø 450 mm). The solid steel construction impresses with its stability and supports speakers weighing up to 35 kg when the load is centred. For optimal sound reinforcement height, 100 mm steps can be set between 930 and 1430 mm. The slim clamp with safety hook is easy and comfortable to use. The end tube has a diameter of 35 mm and is therefore suitable for all corresponding flange bushings. The range of applications can be extended with a variety of accessories such as a projector tray (26747), mounting adapter (19580), etc.
Item Attributes
| Range | Topline |
| Weight | 8.5 kg |
| Material | steel |
| Height | from 930 to 1,430 mm |
| Base type | Round Base |
| Rod combination | 2-piece folding design |
| Height adjustment | locking screw and safety hook |
| Colour | Black |
| Max. load capacity | 35 kg |
| Tube Ends | diameter 35 mm |
| Base diameter | 450 mm |
$100.80
K&M 26750 speaker stand with round base, black—
$100.80
More Images
K&M 26750 speaker stand with round base, black
Space-saving speaker stand with a large, flat cast-iron base (ø 450 mm). The solid steel construction impresses with its stability and supports speakers weighing up to 35 kg when the load is centred. For optimal sound reinforcement height, 100 mm steps can be set between 930 and 1430 mm. The slim clamp with safety hook is easy and comfortable to use. The end tube has a diameter of 35 mm and is therefore suitable for all corresponding flange bushings. The range of applications can be extended with a variety of accessories such as a projector tray (26747), mounting adapter (19580), etc.
Item Attributes
| Range | Topline |
| Weight | 8.5 kg |
| Material | steel |
| Height | from 930 to 1,430 mm |
| Base type | Round Base |
| Rod combination | 2-piece folding design |
| Height adjustment | locking screw and safety hook |
| Colour | Black |
| Max. load capacity | 35 kg |
| Tube Ends | diameter 35 mm |
| Base diameter | 450 mm |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Space-saving speaker stand with a large, flat cast-iron base (ø 450 mm). The solid steel construction impresses with its stability and supports speakers weighing up to 35 kg when the load is centred. For optimal sound reinforcement height, 100 mm steps can be set between 930 and 1430 mm. The slim clamp with safety hook is easy and comfortable to use. The end tube has a diameter of 35 mm and is therefore suitable for all corresponding flange bushings. The range of applications can be extended with a variety of accessories such as a projector tray (26747), mounting adapter (19580), etc.
Item Attributes
| Range | Topline |
| Weight | 8.5 kg |
| Material | steel |
| Height | from 930 to 1,430 mm |
| Base type | Round Base |
| Rod combination | 2-piece folding design |
| Height adjustment | locking screw and safety hook |
| Colour | Black |
| Max. load capacity | 35 kg |
| Tube Ends | diameter 35 mm |
| Base diameter | 450 mm |
