🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
K&M 26785 design monitor stand for Genelec 8000 series, black
Steel stand for the Genelec 8000 monitor series. This stable elegant stand has a 420 x 420 mm cast base with an oversized rod combination. Gradual height adjustment is made by a superior positioning and clamping knob. Quick, uncomplicated mounting of the monitor is accomplished using the suspension device.
Item Attributes
| Range | Starline |
| Weight | 14.5 kg |
| Material | steel |
| Height | from 1,100 to 1,700 mm |
| Base type | Plate |
| Rod combination | 2-piece folding design |
| Height adjustment | spring-loaded clamping knob |
| Colour | Black |
$69.84
Original: $232.80
-70%K&M 26785 design monitor stand for Genelec 8000 series, black—
$232.80
$69.84More Images
K&M 26785 design monitor stand for Genelec 8000 series, black
Steel stand for the Genelec 8000 monitor series. This stable elegant stand has a 420 x 420 mm cast base with an oversized rod combination. Gradual height adjustment is made by a superior positioning and clamping knob. Quick, uncomplicated mounting of the monitor is accomplished using the suspension device.
Item Attributes
| Range | Starline |
| Weight | 14.5 kg |
| Material | steel |
| Height | from 1,100 to 1,700 mm |
| Base type | Plate |
| Rod combination | 2-piece folding design |
| Height adjustment | spring-loaded clamping knob |
| Colour | Black |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Steel stand for the Genelec 8000 monitor series. This stable elegant stand has a 420 x 420 mm cast base with an oversized rod combination. Gradual height adjustment is made by a superior positioning and clamping knob. Quick, uncomplicated mounting of the monitor is accomplished using the suspension device.
Item Attributes
| Range | Starline |
| Weight | 14.5 kg |
| Material | steel |
| Height | from 1,100 to 1,700 mm |
| Base type | Plate |
| Rod combination | 2-piece folding design |
| Height adjustment | spring-loaded clamping knob |
| Colour | Black |
