🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
HomeStore
K&M 20811 microphone stand with 2-piece extension tube, 1/2in thread, maximum height 4400mm, black
K&M 20811 microphone stand with 2-piece extension tube, 1/2in thread, maximum height 4400mm, black
A microphone stand in a two-piece folding design that extends to over 4 m and as such is very suitable for organ and choir recordings. There is an extra safety ring for stability. The extension tube has a 1/2" thread connector. The stand can optionally be combined with boom arm 21231.
Item Attributes
| Weight | 9.94 kg |
| Material | Steel |
| Height | From 1,850 to 4,400 mm |
| Base type | Tripod |
| Rod combination | 3-piece folding design |
| Height adjustment | Non-scratching locking screws |
| Threaded connector | 1/2" |
| Colour | Black |
$222.00
K&M 20811 microphone stand with 2-piece extension tube, 1/2in thread, maximum height 4400mm, black—
$222.00
More Images
K&M 20811 microphone stand with 2-piece extension tube, 1/2in thread, maximum height 4400mm, black
A microphone stand in a two-piece folding design that extends to over 4 m and as such is very suitable for organ and choir recordings. There is an extra safety ring for stability. The extension tube has a 1/2" thread connector. The stand can optionally be combined with boom arm 21231.
Item Attributes
| Weight | 9.94 kg |
| Material | Steel |
| Height | From 1,850 to 4,400 mm |
| Base type | Tripod |
| Rod combination | 3-piece folding design |
| Height adjustment | Non-scratching locking screws |
| Threaded connector | 1/2" |
| Colour | Black |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A microphone stand in a two-piece folding design that extends to over 4 m and as such is very suitable for organ and choir recordings. There is an extra safety ring for stability. The extension tube has a 1/2" thread connector. The stand can optionally be combined with boom arm 21231.
Item Attributes
| Weight | 9.94 kg |
| Material | Steel |
| Height | From 1,850 to 4,400 mm |
| Base type | Tripod |
| Rod combination | 3-piece folding design |
| Height adjustment | Non-scratching locking screws |
| Threaded connector | 1/2" |
| Colour | Black |
