🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
K&M 25400 entry level microphone stand, black
Entry-level, low-priced microphone stand. The practical swivel joint allows the one-piece boom arm to be simultaneously positioned for tilt and length. Thanks to a low weight of only 1.84 kg, it is particularly suitable for the mobile musician. The stand requires little space as its base diameter is only 660 mm. The large foot end caps help to make the stand stable and reduce unpleasant transmission noise.
Item Attributes
| Range | Baseline |
| Weight | 1.84 kg |
| Material | Steel |
| Size when folded | 95 x 80 x 865 mm |
| Height | From 890 to 1,600 mm |
| Boom arm length | 805 mm |
| Base type | Tripod |
| Rod combination | 2-piece folding design |
| Height adjustment | Clutch |
| Threaded connector | 3/8" |
| Boom arm | One-piece design |
| Boom arm clamping | Locking knob |
| Colour | Black |
$8.28
Original: $27.60
-70%K&M 25400 entry level microphone stand, black—
$27.60
$8.28More Images
K&M 25400 entry level microphone stand, black
Entry-level, low-priced microphone stand. The practical swivel joint allows the one-piece boom arm to be simultaneously positioned for tilt and length. Thanks to a low weight of only 1.84 kg, it is particularly suitable for the mobile musician. The stand requires little space as its base diameter is only 660 mm. The large foot end caps help to make the stand stable and reduce unpleasant transmission noise.
Item Attributes
| Range | Baseline |
| Weight | 1.84 kg |
| Material | Steel |
| Size when folded | 95 x 80 x 865 mm |
| Height | From 890 to 1,600 mm |
| Boom arm length | 805 mm |
| Base type | Tripod |
| Rod combination | 2-piece folding design |
| Height adjustment | Clutch |
| Threaded connector | 3/8" |
| Boom arm | One-piece design |
| Boom arm clamping | Locking knob |
| Colour | Black |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Entry-level, low-priced microphone stand. The practical swivel joint allows the one-piece boom arm to be simultaneously positioned for tilt and length. Thanks to a low weight of only 1.84 kg, it is particularly suitable for the mobile musician. The stand requires little space as its base diameter is only 660 mm. The large foot end caps help to make the stand stable and reduce unpleasant transmission noise.
Item Attributes
| Range | Baseline |
| Weight | 1.84 kg |
| Material | Steel |
| Size when folded | 95 x 80 x 865 mm |
| Height | From 890 to 1,600 mm |
| Boom arm length | 805 mm |
| Base type | Tripod |
| Rod combination | 2-piece folding design |
| Height adjustment | Clutch |
| Threaded connector | 3/8" |
| Boom arm | One-piece design |
| Boom arm clamping | Locking knob |
| Colour | Black |
