🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
K&M 26145 round base microphone stand with boom, black
Significant Stand Point! The larger tubing reaches a height of 1.7 m and as such is well suited for taller individuals. The sleek clutch provides for user friendly height adjustment and it is easy to fix in place. A very heavy round cast-iron base with a diameter of 300 mm provides the stand with both exceptional stability and a small footprint. The circular rubber insert ring filters foot step sounds and reduces the transmission of unwanted sounds. The stand weighs 6.2 kg and is equipped with an extendable boom.
Item Attributes
| Range | Topline |
| Weight | 6.28 kg |
| Material | Steel |
| Height | From 1,000 to 1,700 mm |
| Boom arm length | From 435 to 745 mm |
| Base type | Round Base |
| Rod combination | 2-piece folding design |
| Height adjustment | Clutch |
| Threaded connector | 3.8" |
| Boom arm | 2-piece telescopic design |
| Boom arm clamping | T-bar locking screw |
| Colour | Black |
$87.60
K&M 26145 round base microphone stand with boom, black—
$87.60
More Images
K&M 26145 round base microphone stand with boom, black
Significant Stand Point! The larger tubing reaches a height of 1.7 m and as such is well suited for taller individuals. The sleek clutch provides for user friendly height adjustment and it is easy to fix in place. A very heavy round cast-iron base with a diameter of 300 mm provides the stand with both exceptional stability and a small footprint. The circular rubber insert ring filters foot step sounds and reduces the transmission of unwanted sounds. The stand weighs 6.2 kg and is equipped with an extendable boom.
Item Attributes
| Range | Topline |
| Weight | 6.28 kg |
| Material | Steel |
| Height | From 1,000 to 1,700 mm |
| Boom arm length | From 435 to 745 mm |
| Base type | Round Base |
| Rod combination | 2-piece folding design |
| Height adjustment | Clutch |
| Threaded connector | 3.8" |
| Boom arm | 2-piece telescopic design |
| Boom arm clamping | T-bar locking screw |
| Colour | Black |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Significant Stand Point! The larger tubing reaches a height of 1.7 m and as such is well suited for taller individuals. The sleek clutch provides for user friendly height adjustment and it is easy to fix in place. A very heavy round cast-iron base with a diameter of 300 mm provides the stand with both exceptional stability and a small footprint. The circular rubber insert ring filters foot step sounds and reduces the transmission of unwanted sounds. The stand weighs 6.2 kg and is equipped with an extendable boom.
Item Attributes
| Range | Topline |
| Weight | 6.28 kg |
| Material | Steel |
| Height | From 1,000 to 1,700 mm |
| Boom arm length | From 435 to 745 mm |
| Base type | Round Base |
| Rod combination | 2-piece folding design |
| Height adjustment | Clutch |
| Threaded connector | 3.8" |
| Boom arm | 2-piece telescopic design |
| Boom arm clamping | T-bar locking screw |
| Colour | Black |
